logo
logo2

PTNS PROJEKT

Seria PTNS PROJEKT w dużej części opiera się o współpracę z Muzeum Sztuki w Łodzi. Wspólnie powstało 20 produktów inspirowanych kolekcją sztuki awangardowej i nowoczesnej. Pozostała część serii inspirowana jest szeroko pojętym projektowaniem graficznym. Składa się między innymi z motywów "papieru milimetrowego", czy "ekierek". Cała kolekcja liczy około 50 produktów. Ważnym jej elementem jest modułowość np. odczepienie z kurtki jednego elementu umożliwia zrobienie z niego torby, albo odczepiane kieszenie, które można zamontować zarówno do bluzy, kurtki, spodni, czy plecaka.

Muzeum Sztuki w Łodzi

Seria przygotowana we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi czerpie z dziedzictwa sztuki awangardowej oraz twórczości artystów XX i XXI wieku takich jak Bruno Jasieński, Kazimierz Malewicz, Karol Hiller oraz Jadwiga Sawicka czy Liam Gillick. Ideą współpracy jest wymiar edukacyjny, powiązanie mody z łódzką instytucją kulturalną oraz jej artystami i zainspirowanie się unikatowymi dziełami muzeum. Muzeum Sztuki w Łodzi istnieje od 1930 roku i jest drugim najstarszym muzeum sztuki nowoczesnej na świecie.

Seria PROJEKT pełna jest ciekawych i nietuzinkowych produktów. Moim ulubionym jest kolorowy sweter w formy geometryczne. Sweter bez problemu może zostać najpraktyczniejszą jesienną rzeczą w szafie. Jest duży, ciepły a przy tym bardzo lekki. Kimonowy krój nadaje się na każdą sylwetkę. Stójka, która bezpośrednio wynika z formy, chroni szyję przed jesiennymi podmuchami wiatru. Nadaje się na każdą okazję, możemy założyć go do jeansów i sportowych butów oraz do sukienki i pantofli. Grafika, wykonana przez Maćka Polaka, idealnie pasuje do formy swetra. Kontrastowa kolorystyka ożywi bury jesienny dzień. Rzecz, na którą zawsze zwracam bardzo dużą uwagę - w obu szwach bocznych sweter ma kieszenie. Możemy włożyć do nich telefon, portfel, kasztana, albo po prostu schować ręce przed zimnem. Ładna i praktyczna rzecz.

Julia Gmerek, projektantka PTNS.

fot18
fot19
fot20

Sesja.

Sesja wizerunkowa kampanii PTNS PROJEKT została zrealizowana w przestrzeniach byłych Widzewskich Zakładów Bawełnianych "Wi-Ma". Autorem zdjęć jest jedna z najzdolniejszych i najbardziej rozpoznawalnych młodych polskich fotografek, Sonia Szóstak. Jej prace urzekają wyjątkową wizją kobiecości i unikalnym wykorzystaniem naturalnego światła.

foto:
Sonia Szóstak

modele: Weronika, Joli / Milk Models, Damian Panda Models
włosy: Gor Duryan
makijaż: Gosia Waluś
stylizacja: Paulina Połoz, Julia Gmerek, Kinga Bagnowska
projekty graficzne: Bartek Bojarczuk, Maciek Polak
projekty odzieży: Paulina Połoz, Julia Gmerek, Kinga Bagnowska
asysta foto: Piter Trojanowski
retusz: Ania Bors

foto: Sonia Szóstak
modele: Weronika, Joli Milk Models, Damian Panda Models
włosy: Gor Duryan
makijaż: Gosia Waluś
stylizacja: Paulina Połoz, Julia Gmerek, Kinga Bagnowska
projekty graficzne: Bartek Bojarczuk, Maciek Polak
projekty odzieży: Paulina Połoz, Julia Gmerek, Kinga Bagnowska
asysta foto: Piter Trojanowski
retusz: Ania Bors

Kody.

Większość produktów serii PTNS PROJEKT to zakodowane źródła informacji o artyście, dzięki zewnętrznej
metce z ciągiem cyfr. Odszyfrowanie ich jest możliwe za pomocą kartonowego dekodera dołączonego do
zakupu z instrukcją obsługi wydrukowaną na kalce technicznej. Po wpisaniu kodu na dedykowanej
platformie edukacyjnej www.projekt.ptns.eu pojawi się opis dzieła będącego inspiracją dla powstałego
produktu, bądź całej serii PROJEKT. 

Jak to działa?

p7

1. Odszukaj dużą metkę z cyframi na swoim zakupie oraz dekoder w kopercie. Przyłóż dekoder do metki, tak aby strzałki pokryły się ze sobą.

2. Odczytaj trzy cyfry pojawiające się w otworach zgodnie z zasadą „od lewej do prawej”.

3. Wejdź na stronę projekt.ptns.eu i wprowadź odczytany kod.

Moduły.

Reżyseria i zdjęcia: Grzegorz Pajak
Video mapping: K105K
Modelka: Iga Czerniawska (Revsmodels)
Creative direction / produkcja: Bartek Bojarczuk
Włosy i make-up: Vika May
Muzyka: Sonar Soul - Trip To A (U Know Me Records)
Asysta na planie: Kasia Honij
Projekt kurtki: Paulina Połoz

Seria modułowa pokazuje nowoczesną stronę kolekcji PTNS PROJEKT. Futurystyczna forma utrzymana w odcieniach czerni, minimalistyczne proste cięcie podkreślające funkcjonalność oraz modułowa konstrukcja to charakterystyczne cechy kolekcji. System taśm zatrzaskowych użyty w serii został przystosowany do odpięcia każdego z modułów i przekształcania konstrukcji produktów np. płaszcza damskiego na krótką kurtkę, plecak/worek lub saszetkę na pasku. Podobne właściwości posiada torba i nerka modułowa oraz plecak z kieszenią modułową wykonany we współpracy z polską marką Pak-in z oryginalnego materiału CORDURA® charakteryzującego się wysoką wytrzymałością na rozciąganie i bardzo dobrą odpornością na przetarcia.

fot13

Najciekawszym wyzwaniem był dla mnie temat modułowości w kolekcji. Projektując kurtkę modułową damską wyobrażałam sobie użytkownika jako futurystycznego nomada, który do eksploracji przestrzeni miasta potrzebuje wielozadaniowego skafandra. Inspiracji szukałam między innymi w atmosferze książki Solaris Lema oraz wśród bohaterów filmu Diuna Lyncha czy kultowego Mad max.  

W toku projektowania myślą wiodącą było sprzężenie formy z funkcją oraz estetyczny minimalizm- począwszy od wyboru materiałów po detale wykańczające. Szukałam takich rozwiązań, które będą wyczerpywać moje założenia- przy minimalizmie formy maksimum funkcji. Kurtkę można skrócić odpinając moduł dolny, do modułu możemy dopiąć pasek i zyskamy plecak, na przodzie kurtki mamy wielozadaniową kieszeń modułową, z której możemy zrobić saszetę na pasku , bądź wpiąć ją do innych modeli ubrań, w których zastosowaliśmy kompatybilne systemy. Poza tym projektem bardzo lubię kurtkę dwustronną kimonową, którą można nosić dwustronnie w zależności od naszego humoru- raz na szalony graficzny wzór innym razem na klasyczną czerń. Kurtka miała być z założenia taką obszerna kołderką, która nas otuli. Jest super lekka.

Paulina Połoz, projektantka PTNS.

Pak.In

Plecak powstał we współpracy z polską firmą Pak-in. Posiada kieszeń modułową, którą po odczepieniu z plecaka można przypiąć do bluz, spodni oraz kurtek z serii PTNS PROJEKT. Plecak w całości jest uszyty z oryginalnej certyfikowanej Cordury. Cordura®, to teksturyzowane włókna poliamidowe wykorzystywane do produkcji najtrwalszych w swojej klasie tkanin użytkowych. Jest kilkukrotnie mocniejsza od zwykłego nylonu i kilkanaście do kilkudziesięciu razy mocniejsza od poliestru i bawełny. W połączeniu z szybkim schnięciem i niską wagą stanowi bazę wielu produktów używanych w skrajnie ciężkich warunkach.

Projektowanie.

p8
fot21
fot22

Dla mnie najbardziej interesujący pod względem graficznym jest projekt nadruku “Przyszłość”, który znajdziemy na prostej bluzie z dzianiny bez kaptura. Jednokolorowa ilustracja umieszczona na naszywce na plecach. Klimatem może przypominać wizję świata jaką znajdziemy w powieściach Stanisława Lema, które to były jedną z podstaw do jej stworzenia. Prezentuje ona wizję świata przyszłości, jaki wyobrażać mogli sobie ludzie jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jakże odmienną od rzeczywistości w jakiej przyszło nam żyć obecnie. Modernistyczna, monumentalna architektura o charakterystycznej minimalistycznej bryle rozprzestrzeniająca się po całym horyzoncie. Struga światła wpadająca przez okrągły otwór okala postacie spoglądające z optymizmem w przyszłość. Grafika w hołdzie wszystkim wizjonerom.

Bartek Bojarczuk, naczelny grafik PTNS.

Najciekawszym wyzwaniem pod względem projektowym był dla mnie wzór Ł, który znalazł się na klasycznej czarnej torbie. W tej jednej literze starałem się zawrzeć wszystko co łódzkie. Z jednej strony mamy charakterystyczny dla PTNS krój torby, z nadrukiem litery, która od lat jest jednym z najbardziej łódzkich i klasycznych produktów w ofercie. Z drugiej strony zmierzyłem się z twórczością rzeźbiarki Katarzyny Kobro, która bez wątpienia jest jedną z wizytówek miasta. W wyniku tego połączenia powstała monochromatyczna, przestrzenna litera Ł, która na pierwszy rzut oka przypomina najbardziej charakterystyczne dzieła artystki. Największym wyzwaniem przy projektowaniu tego wzoru było zachowanie przestrzenności formy. Przed wykonywaniem projektu w programie graficznym powstał model papierowy “rzeźby”, który pod odpowiednim kątem przypominał literę. Dopiero na podstawie zdjęcia wcześniej przygotowanego modelu byłem w stanie odpowiednio narysować przestrzenną literę.

Maciek Polak, ex grafik PTNS.

fot25
fot26a

Wygoda i funkcjonalność w połączeniu z autorskimi projektami materiałów, były moją główną myślą w pracy nad kolekcją PROJEKT. Postanowiłam znaleźć między nimi równowagę. Finalnie powstało kilka projektów opartych o powyższe założenia. Jednym z nich są spodnie z przestrzennej dzianiny w pojawiający się już wcześniej deseń ĄĘÓ. Klasyczny krój spodni przełamuje nietuzinkowy materiał. Mimo przestrzenności dzianiny ich fason optycznie wysmukla sylwetkę. Niebieska linia wynikająca z kieszeni, jest nie tylko miłym wtrąceniem kolorystycznym, ale również podkreśla figurę.
Zaprojektowane w Łodzi. Wyprodukowane w Łodzi.

Kinga Bagnowska, projektantka PTNS.

Oprawa.

p6

Identyfikacja jest bardzo minimalistyczna oraz nowoczesna, wykorzystująca kolory biały, szary i czarny jako neutralne w stosunku do całej kolekcji. Inspirowana motywami projektowymi takimi jak kratka oraz siatka (tzw. grid). Głównym znakiem kolekcji PROJEKT jest interpretacja pasera drukarskiego. Motywami uzupełniającymi są przestrzenie kolorystyczne RGB oraz CMYK, jak również elementy rysunku technicznego. 

Na niektórych materiałach pojawiają się charakterystyczne cyrkle z zestawu kreślarskiego, wykorzystywanego kiedyś przez projektantów. Poza bardzo dobrej jakości papierami powlekanymi, część materiałów zostało zadrukowanych na półprzezroczystej kalce kreślarskiej. Przy projektowaniu identyfikacji zastosowano fonty z rodziny Helvetica (tak samo jak w makiecie magazynu “Projekt” autorstwa Huberta Hilschera) i polski projekt liter autorstwa Mariana Misiaka pt. “Maria”.